آیا موج دوم گرانی‌‌ها در راه است؟!

آیا موج دوم گرانی‌‌ها در راه است؟!
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
چند روزی است تکانه‌های خطرناک برخی از شاخصه‌های اقتصادی این شایعه را تقویت می‌کند که احتمال شروع موج دوم گرانی در کشور به وجود آمده است!
به گزارش اخبار خسروشاه، فروردین ماه سال جاری بود که قیمت ارز ناگهان با نوسانات متعجبانه‌ای همراه شد. هرچند این نوسان از اسفند ماه سال گذشته ایجاد شده بود اما نقطه عطف آن از اواخر فروردین کلید خورد.
 
دلار در آن زمان در کانال 5000 تومان در حال خرید فروش بود و بسیاری این افزایش قیمت را به دلیل عرضه ارز مسافرتی برای سفرهای نوروزی می‌دانستند و از متعادل شدن قیمت‌ها سخن می‌گفتند اما این قیمت نه تنها در اواسط اردیبهشت ماه تعدیل نشد بلکه در افزایش بی‌سابقه‌ای به کانال 7 هزار تومان رسید.
 
توهم دلار 10 هزارتومانی 
 
با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و تب و تاب مصنوعی ایجاد شده در بین مردم به ناگاه قیمت دلار رقم 8900 را تجربه کرد. برخی از اقتصاددانان معتقد بودند که قیمت بر روی 10 هزار تومان تثبیت خواهد شد اما پایان خرداد ماه و شروع تیر97 خاطره تلخی را در ذهن مردم ایران به یادگار گذاشت.
 
تکانه‌های شدید و ناگهانی قیمتی، عدم مدیریت درست، سو استفاده سرمایه داران بزرگ و فضاسازی کاذب رسانه‌ها قیمت دلار را در کمال حیرت و تعجب با افزایش‌های نجومی و خارق العاده ای مواجه کرد به طوری که قیمت دلار هر دقیقه در حال افزایش بود و این افزایش در مرداد ماه به معادل 19500 تومان رسید.
 
وضعیت قرمز اقتصاد ایران
 
زنگ خطر اقتصاد ایران که از مدت ها پیش به صدا در آمده بود در وضعیت بحرانی و قرمز قرار گرفت. به تبع افزایش قیمت ارز، ورود برخی از کالاهای اساسی و مواد اولیه با مشکل مواجه شد، قیمت بسیاری از اجناس تا چهار برابر افزایش یافت و تامین بسیاری از کالاهای اساسی معیشتی و صنعتی با مشکلات عدیده مواجه شد. قیمت‌های سرسام آور و نجومی اجناس در کنار افزایش قیمت خودرو، مسکن، اجاره بها و... موجی شوک بزرگ اقتصادی کشور شد.
 
این نابسامانی ها پس از مدتی با برکناری یا استعفا! مدیرکل بانک مرکزی و برخی مسئولان اقتصادی کشور و با اخذ تصمیمات جدید اندکی مهار شد. قیمت دلار از 18 هزار تومان به 10 هزار تومان کاهش یافت اما این کاهش پس از مدتی بین 11 هزار تا 12500 تومان در نوسان بود.
 
بیش از دو ماه بود که اقتصاد کشور و مردم به گرانی‌ها و دلار 11 الی 12500 تومانی عادت کرده بود که بحران کمبود و گرانی برخی از مایحتاج اساسی مردم، زنگ خطر بعدی را برای مسئولان تصمیم گیر کشور در خصوص مشکلات احتمالی آینده به صدا در آورد.
 
دلایل وضع موجود
 
احتکار، گرانی و مدیریت ضعیف در واردات و نظام توزیع، برخی از سودجویی‌های سازمان یافته و عدم نظارت کافی و اساسی موجب شد به طور میانگین در هر ماه بحران معیشتی مردم کشور را باخود درگیر نماید. کمبود و گرانی پوشک کودکان و بزرگسالان، کمبود و گرانی تخم مرغ، گوشت مرغ و اخیرا گوشت قرمز از طرفی موجب خستگی و کلافه شدن مردم و از طرفی موجب آسیب پذیری و سواستفاده سودجویان از اقتصاد ایران شده است و از نظر اقتصاددانان این موضوعات هشداری جدی برای وضعیت ناگوار آینده است.
 
در این بین افزایش سرسام آور قیمت طلا و سکه نیز در بروز مشکلات اخیر بی تاثیر نبوده است چرا که وجود طلا در کشور از لحاظ اقتصادی به معنای وجود پشتوانه پولی و اقتصادی در کشور محسوب می‌شود.
 
آیا موج دوم گرانی‌‌ها در راه است؟!
 
هرچند تا بهمن ماه سال جاری گرانی موجود تثبیت شده است اما چند روزی است تکانه های خطرناک برخی از شاخصه‌های اقتصادی این شایعه را تقویت می‌کند که احتمال شروع موج دوم گرانی در کشور به وجود آمده است!
 
افزایش 10 تا 30 میلیونی قیمت خودرو آنهم با مجوز خود کارخانه‌ها، شوک پراید 45 میلیون تومانی، رسیدن قیمت دلار به 12500 و افزایش قیمت طلا همگی موجب نگرانی مردم و فعالین اقتصادی شده است و متاسفانه از آنجایی که اقتصاد ایران در سال‌های اخیر با مسائل احساسی برخورد کرده و از طرفی تجربه فروردین تا خردادماه امسال نشان داده است که افزایش قیمت یکی از شاخص های اقتصادی تاثیر مستقیم بر سایر شاخص ها دارد هرچند هیچ ربطی بهم نداشته باشند این فرضیه را ایجاد کرده است که مبادا گرانی ناگهانی اخیر خودرو و طلا موجب روند افزایشی همزمان با پایان سال را داشته باشد.

منبع: آناج
اشتراک گذاری:
بازدید: 102

ارسال نظر