شیروند تولیده کننده محصولات گلخانه ای در خسروشاه:

شهروندان از مصرف محصولات گلخانه ای چندان استقبال نمی‌کنند

شهروندان از مصرف محصولات گلخانه ای چندان استقبال نمی‌کنند
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
بنا به گفته مسئولین در حال حاضر 314 واحد گلخانه‌ای در استان در حال فعالیت هستند. سبزی و صیفی، گل‌های زینتی، گلدانی و گیاهان فضای باز از جمله محصولات گلخانه‌ای استان هستند.
به گزارش اخبار خسروشاه در آذربایجان شرقی کشت گلخانه‌ای روند رو‌به‌رشدی داشته است. به گفته مسئولان در حال حاضر 314واحد گلخانه‌ای در استان در حال فعالیت هستند. سبزی و صیفی، گل‌های زینتی، گلدانی و گیاهان فضای باز از جمله محصولات گلخانه‌ای استان هستند. هر چند توسعه گلخانه‌ها در استان با وجود مشکلاتی از جمله نبود تقاضای کافی برای فروش محصولات در داخل استان مواجه است، اما می‌توان در حوزه صادرات اقدامات خوبی را انجام داد. بر این اساس تولید محصولات سالم و کیفی در فضایی کنترل‌شده با مدیریت دقیق و عاری از سموم شیمیایی‌کننده می‌تواند جایگاه تولیدات کشاورزی استان در بخش گلخانه‌ای را تحکیم بخشد. بی‌شک امکان کنترل عوامل نامساعد جوی، بیماری‌ها و آفات در محیط گلخانه نسبت به فضای آزاد آسان‌تر است. آن هم در حالی که فرصت‌های شغلی مناسب برای جوانان و کار‌آموختگان کشاورزی و استفاده در تمام فصول سال با تولید محصولات متنوع از دیگر مزایای کشت گلخانه‌ای به شمار می‌رود. 

یکی از تولید‌کنندگان محصولات گلخانه‌ای در منطقه خسروشاه می‌گوید: با وجود افزایش تولید محصولات گلخانه‌ای در استان که در سال‌های اخیر با رشد چندین برابری هم روبه‌رو بوده است، اما هنوز مصرف این محصولات در میان شهروندان با اما و اگرهای بسیاری همراه است و از مصرف این محصولات چندان استقبال نمی‌کنند.
 
«هادی شیروند» ادامه می‌دهد: همین بی‌اقبالی به محصولات گلخانه‌ای موجب شده تا عمده محصولات محدود به تولید خیار، گوجه و فلفل دلمه‌ای شود و محصولات صیفی دیگر مورد بی‌توجهی واقع شوند. بر این اساس هر سال در فصل زمستان و پاییز صدها هزار تن سبزیجات از جنوبی‌ترین نقاط کشور و با هزینه بالا به استان وارد می‌شود که همین محصولات را می‌توانیم خودمان در شهرهای مختلف آذربایجان شرقی تولید کنیم. 
 
این تولیدکننده بازارهای صادراتی را برای رونق تولیدات گلخانه‌ای مهم ارزیابی می‌کند و می‌گوید: در منطقه آزاد ارس در این زمینه برنامه‌ریزی خوبی شده و گلخانه بزرگی در فضای 50 هکتار احداث شده است. جالب این‌که صادرات محصولات این گلخانه به کشورهای خارجی به قیمت چندین برابر بازار داخلی صورت می‌گیرد. اما در میوه‌فروشی‌های تبریز شهروندان ترجیح می‌دهند به‌جای گوجه‌فرنگی‌های گلخانه‌ای درجه یک صادراتی، گوجه‌فرنگی‌های پلاسیده بوته‌ای را خریداری کنند.
وی تاکید می‌کند: در سال‌های اخیر جمعی از فعالان گلخانه‌ای استان تصمیم به احداث گلخانه‌ای بزرگ در نزدیکی مرزهای کشور گرفته‌اند که با نهایی شدن این موضوع فضای گلخانه‌ای استان با فاصله قابل توجهی به رتبه یک کشوری می‌رسد.

منبع: همشهری
اشتراک گذاری:

ارسال نظر