رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت:

قیمت‌ خودرو کاهش می‌یابد؛ مشکلی در تامین کالای شب عید نخواهیم داشت

قیمت‌ خودرو کاهش می‌یابد؛ مشکلی در تامین کالای شب عید نخواهیم داشت
۲ اسفند ۱۳۹۷
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از نظر تامین کالا مشکل جدی نداشته و نداریم و پیش‌بینی ما این است که برای شب عید هم مشکل خاصی را نخواهیم داشت.
به گزارش اخبار خسروشاه، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه نشست هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از نظر تامین کالا مشکل جدی نداشته و نداریم و پیش‌بینی ما این است که برای شب عید هم مشکل خاصی را نخواهیم داشت.
 
وی گفت: دولت، وزارت جهاد و سایر دستگاه‌ها ذخایری را دارند. اقلام عمده ما تأمین شده و در انبارها هم موجود است، در حال حاضر بالای ۲ میلیون تُن کالا در حوزه های مختلف در بنادر وجود دارد که به تدریج در حال تخلیه شدن هستند.
 
وزیر صنعت، معدن تجارت با اشاره به توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی که همان ارز دولتی باشد بیان کرد: متاسفانه برخی در شبکه توزیع رعایت نمی‌کنند که این منجر به وجود برخی اختلالات شده است.
 
رحمانی تصریح کرد: دولت تصمیم گرفت مبانی برخی تصمیمات را اصلاح کند از جمله اینکه کلا واردات را برای همه آزاد اعلام کرده است. پیش بینی ما این است اگر واردات و عرضه کالاها بیشتر شود قیمت‌ها تعدیل شده و کاهش می‌یابد و مردم هم به وفور به کالاهای مختلفی دسترسی پیدا می‌کنند.
 
وزیر صنعت، معدن تجارت بیان کرد: دولت می‌تواند به جامعه هدف که این جامعه هدف می تواند همه ملت و یا بخشی از آن را شامل شود ارز دولتی ارائه دهد. نحوه توزیع اینجا موضوعیت پیدا می‌کند که به طور مثال ما مطمئن باشیم گوشتی که در شبکه توزیع در حال پخش شدن است به دست مصرف کننده واقعی می رسد، به همین دلیل شبکه توزیع باید کاملاً تحت نظارت باشد.
 
رحمانی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم ظرف یک تا دو هفته آینده مردم تاثیر این تصمیمات را هم در وفور کالاها و هم در قیمت آنها شاهد باشند.
 
وی در پاسخ به سوالی درخصوص قیمت خودرو، گفت: برنامه ریزی شده تا طی ماه‌های آینده به قیمت‌های محاسباتی برسیم و به عنوان مثال برای پراید قیمت محاسباتی حدود ۳۳ تا ۳۴ میلیون تومان است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌های محاسباتی از طرف سازمان حمایت بر اساس قیمت تمام شده خودرو و در نظر گرفتن ۵ درصد سود محاسبه شده است. قیمت‌هایی که امروز در بازار برای خودرو وجود دارد مطلوب ما نیست.
 
رحمانی گفت: میزان تولید در ماه‌های قبل افت کرده بود، اما امروز شرایط بهتر است و هر روز میزان تولید بیشتر می‌شود که این افزایش تولید بر قیمت هم تاثیر خواهد گذاشت.
 
وی افزود: سازمان حمایت بر اساس مدارک و کارشناسی قیمت خودرو را مشخص می‌کند، اما بازار قیمت متفاوتی دارد که تصمیم گرفته شد خودروساز این تفاوت قیمت کارخانه و بازار را به خزانه واریز کند و خودش ذینفع نباشد که انگیزه بالا نگهداشتن قیمت را نداشته باشد.
 
وزیر صنعت با اشاره به فروش فوری خودرو از روز گذشته گفت: ما متعهد به انجام تعهدات قبلی نیز هستیم.
 
رحمانی با بیان اینکه هدف از فرمول ارائه خودروها با ۵ درصد زیر قیمت بازار این بوده که دلال‌ها وارد بازار نشوند و رانتی وجود نداشته باشد گفت: با افزایش میزان تولید و عرضه مداوم قطعا قیمت‌ها شکسته خواهد شد.
 
وی از مردم خواست به دلال‌ها اعتماد نکنند و کسانی که خودرو نیاز دارند از طریق فروش‌های اینترنتی اقدام کنند.
اشتراک گذاری:

ارسال نظر