تاملی در فاجعه قره باغ!

تاملی در فاجعه قره باغ!
۹ اسفند ۱۳۹۷
بر اساس برخی مستندات غیرقابل انکار ، نظامیان آذری در سال 1992 علی‌رغم امکان مقاومت و دفاع از مردم خوجالی،با طراحی قبلی و برای کمک به سقوط ایاز مطلب اف و قدرت گیری ایلچی بیگ این کار را نکردند.
به گزارش اخبار خسروشاه، این روزها مقارن با سالگرد واقعه دردناک خوجالی جمهوری آذربایجان است. مراسم‌های مختلف در راستای محکومیت این فاجعه تلخ تاریخی در حق مردم مظلوم و مسلمان جمهوری آذربایجان، در  ۲۶ فوریه سال ۱۹۹۲ برگزار می‌گردد، فاجعه ای که در آن ارتش ارمنستان با ورود به شهر خوجالی آذربایجان افراد غیر نظامی بسیاری را به قتل رسانده و  این شهر را با خاک یکسان کرد.
 
پس از سقوط شهر خوجالی در طی جنگ قره‌باغ، کشتار غیرنظامیان آذربایجانی در این شهر توسط ارتش ارمنستان شروع شد و بر اساس آمار دولت جمهوری آذربایجان در این کشتار ۶۱۳ نفر از غیر نظامیان از جمله ۶۳ کودک جان خود را از دست دادند.
 
سازمان دیده‌بان حقوق بشر آمار کشتار را مطابق گزارش سال ۱۹۹۳ مرکز هلسینکی بیش از ۱۶۰ نفر و مطابق گزارش سال ۱۹۹۴ مرکز هلسینکی بیش از ۲۰۰ نفر اعلام کرده‌است و در زیرنویس سند اشاره شده، آمار ۲۰۰ کشته بیشتر قابل قبول است تا آمار احتمالی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کشته.
 
مستنداتی در موضوع طراحی حمله و کشتار مردم خوجالی مطرح می شود که بارها توسط رسانه ها مطرح شده است.بسیاری از صاحبنظران این حوزه،به استناد برخی شواهد و اظهارات،نظامیان آذری را یکی از مهمترین دلایل این رخداد غم انگیز می‌دانند که علی‌رغم امکان مقاومت و دفاع از مردم خوجالی،با طراحی قبلی و برای کمک به سقوط ایاز مطلب اف و قدرت گیری ایلچی بیگ این کار را نکردند.
 
حجت الاسلام سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل نیز یکی از افرادی هستند که به عنوان صاحب نظر در این حوزه، در خطبه های ششم اسفند ١٣٩٢در اردبیل ایراد  به این مساله اشاره دارد و می‌گوید: سازمان مخوف "ارگنه کن" (سازمانی تروریستی در ترکیه) که سازمانی مخفی و با عضویت نیروهای نظامی و ملی گراهای افراطی ترکیه بود در این جنایات و محاصره و قتل عام شیعیان آذری در خوجالی نقش اساسی داشته است. وی با بیان اینکه پس از کشف و خنثی شدن طرح کودتای نظامی این سازمان مخفی در ترکیه هم اکنون اسناد آن در حال افشا شدن است،افزود: بر اساس این اسناد نیروهای غرب گرا و به شدت ملی گرا و ضد ایرانی جمهوری آذربایجان واقعه خونین خوجالی را طراحی کردند تا زمینه فروپاشی دولت ایاز مطلب اف رئیس جمهور وقت آذربایجان و قدرت گرفتن ابولفضل ایلچی بیگ که دارای گرایشات پان ترکیستی بود فراهم شود. وی افزود تنها یک هفته پس از قتل عام خوجالی دولت مطلب اف سقوط کرد و زمینه حاکمیت ملی گراهای افراطی آذربایجان فراهم شد و این جای تاسف است که برخی افرادی که در جریان محاصره خوجالی و قتل عام مردم در این شهر نقش داشتند امروز در مجلس آذربایجان و برخی از مسئولیت‌ها حضور داشته و علیه جمهوری اسلامی ایران تبلیغات دروغ راه می‌اندازند. وی افزوده این جای سوال است که در آذربایجان چرا با خائنین به وطن و ملت برخورد نمی‌شود.
 
در هر حال علیرغم اهمیت چرایی و نحوه شکل گیری فاجعه ی خوجالی،همگان می‌پذیرند که ارتش ارمنستان در روز 26 فوریه برابر با 7 اسفند ماه این جنایت جنگی را انجام داده است و جمهوری اسلامی ایران نیز اصل انجام این جنایت توسط ارمنستان را می‌پذیرد.
اشتراک گذاری:

ارسال نظر