طی هفت ماه؛

قاتل نامرئی جان ۲۸ نفر را در آذربایجان‌شرقی گرفت

قاتل نامرئی جان ۲۸ نفر را در آذربایجان‌شرقی گرفت
۵ آذر ۱۳۹۸
مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: ۲۸ نفر در هفت ماه امسال بر اثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست دادند.

به گزارش خسروشاه نیوز، علی صفایی‌فرد امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۲۸ نفر در هفت ماه امسال بر اثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۱۱ نفر زن بودند.

وی افزود: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد ۹ نفر فوت شده بود حدود ۳ برابر افزایش یافته است.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: در طی مهر ماه امسال نیز یک نفر نفر بر اثر استنشاق گاز مونوکسیدکربن در استان جان خود را از دست داده است این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته یک نفر کاهش یافته است.

وی افزود: در سال گذشته ۳۴ نفر در استان بر اثر استنشاق گاز سمی مونواکسید کربن جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد ۱۰ نفر زن بودند.

‌صفایی‌فرد خاطرنشان کرد: گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

وی ادامه داد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن می باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

وی گفت: علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

اشتراک گذاری:

ارسال نظر